شهرت

سبز تویی که سبز می‌خواهم - شهرت

سبز تویی که سبز می‌خواهم ۹ آذر ۱۳۹۴

سبز تویی که سبز میخواهم

سبز تویی که سبز می‌خواهم*

محمد کردم آسایش*

وقتی صحبت از محیط‌زیست می‌شود، ذهن همه می‌رود به سمت طبیعت بکر و حیات‌وحش یا حمایت از حقوق حیوانات، موضوعاتی مثل آتش‌سوزی جنگل، یوزپلنگ یا سگ‌کشی. اما کمتر ذهنی درگیر این می‌شود که تکلیف زیستِ انسان‌هایی که در محیطی به نام شهرها می‌گذرد و بیش از ۷۰ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند، چیست؟

وقتی صحبت از محیط‌زیستِ شهری است، گویی دربارۀ پدیده‌ای ناشناخته صحبت می‌شود یا اینکه محیط زیست‌شهری به فضای سبز شهری و فقط به سرسبزکردن شهر، تقلیل پیدا کرده و فانتزی خوانده می‌شود. بی‌توجهی به محیط‌زیست شهری با چنان شدتی مواجه است که حتی سازمان متولی محیط‌زیست نیز، ساختاری برای نظارت و رسیدگی به آن ندارد و از تولیت آن سرباز می زند.

این نگاه از سویی و نگاه سوداگرانه به شهر از سوی دیگر، شهرها را به محیط‌هایی برای نزیستن تبدیل کرده است؛ تا جایی که دیگر طاقت ساکنان طاق شده و هرازچندگاهی در گوشه‌ای، به آلودگی هوا، غصب یا تخریب فضای سبز و آلودگی‌های ناشی از صنایع، اعتراض می‌کنند.

شهر، محیطی برای نزیستن انسان‌هایی شده که آلودگی هوایش، با جلوه‌های گوناگونی همچون آلودگی ناشی از حمل‌ونقل سواره، اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌های فرسوده، صنایع، گردوغبار ناشی از مصالح و نخاله‌های ساختمانی، دفن یا سوزاندن غیراستاندارد زباله، مثل داس آدم می‌کشد. ریه‌های تنفسی شهر، یعنی باغ‌ها و فضای سبز که سدهایی در برابر وقوع سیل و طوفان هستند و محافظِ خاک از نشست، روزبه‌روز نحیف‌تر می‌شوند. شهر به محیطی تبدیل شده است که آب‌های آلوده‌به‌نیترات، سیانور، سولفیدها و سایر مواد سمی و بیماری‌زای حاصل از نبودِ مدیریت پساب و آب‌های سطحی و واحدهای صنعتی و کارگاهی و تجاری را به ساکنانش می‌نوشاند. شهر محیطی سرسام‌آور است که شهروندانش در سونامیِ سرطان و ام‌اس دست‌وپا می‌زنند. شهرها سکونتگاه‌هایی هستند که از شیراب زباله سیراب و با بخورِ آن، نشئه می‌شوند. شهرها سیاه‌چاله‌هایی شده‌اند که گودبرداری‌های مرگ، ساکنانش را می‌بلعد.

راهِ طبیعت از شهر میگذرد

 طبیعت چگونه تخریب می‌شود؟

 شهرها بازیگران اصلی تغییرات اقلیمی و محیطی هستند. شهرها بیش از سه‌چهارم فعالیت‌های اقتصادی جهان را در دل خود جای داده‌اند و به همین خاطر شهرنشینان، مسئول دست‌کم نیمی از حجم تولید و انتشار گازهای گلخانه‌ای هستند. گرمایش، سرمایش، حمل‌ونقل، صنایع سرگرمی، روشنایی، تولید و مصرف غذا، میزان تولید زباله، مدیریت پسماند و نیز شیوه‌های تأمین و مصرف انرژی از عوامل عمدۀ تولید این گازها هستند. تشکیل جزیره‌های دمایی، به تشدید آلودگی هوا، شیوع بیماری‌های مرتبط با گرما، ازبین‌رفتن پوشش‌های گیاهی و مسالۀ تأمین مواد غذایی می‌انجامد.

شهرها در بیابان‌زایی نیز نقش مؤثری دارند. بخشی از عوامل مؤثر بر بیابان‌زایی عبارت‌اند از: تغییر کاربری اراضی کشاورزیِ پیرامون شهرها برای گسترشِ شهر، نشست زمین و زوال دشت‌ها به دلیل برداشت بی‌رویه از منابع خاکی جهت ساخت‌وسازها، برداشت بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی و پروژه‌های سازه‌ای و غیرسازه‌ایِ انتقال آب برای تأمین منابع آبی جمعیت‌های مازادِ جمعیت‌پذیری شهرها، برهم‌زدن ساختار طبیعی شهرها (رود‌دره‌ها و قنات‌ها).

همچنین عوامل تخریب ساختاری طبیعت عبارت‌اند از: مصرف مواد برگشت‌ناپذیر به طبیعت (پلاستیک)، ضعف یا فقدانِ مدیریتِ مواد بازیافت‌شدنی (کاغذ و مواد غذایی)، تولید و مصرفِ کالاهای مخربِ محیط‌زیست و آسیب‌رسان به سلامت و درکل، سبک زندگی و مصرفِ ناسازگار با محیط‌زیست.

همۀ این‌ها نمودهایی از تأثیر مناسبات حاکم بر زندگی شهری بر محیط‌زیست هستند؛ همان‌طورکه خودِ زندگی شهری، نمودی از این مناسبات است.

تعداد آدم‌هایی را که یک قطعه‌زمین می‌تواند تأمین کند، طبیعت تعیین نمی‌کند؛ بلکه نوع جامعه‌ای که این آدم ها را سازمان می‌دهد، تعیین کنندۀ آن است.۱۱۱

این نوع سازماندهیِ جامعه است که می‌تواند سودمند باشد، همچنین به بهره‌برداری از طبیعت به‌مثابۀ منبعی برای بیشینه‌کردن سود بیندیشد و حتی می‌تواند بر وحدت انسانیِ طبیعت و جامعه و عدالت محیطی و توسعه، بنا شود.

یاریهای سبز

برای شهری سبز، هم به سیاست و مدیریتِ سبز نیاز است، هم به شهروندی سبز. شهروند سبز می‌تواند رنگین‌کمانی از ابتکارهای اجتماعی را به همراه داشته باشد؛ از جمله:

  • تشکیل مدارس طبیعت تا فرهنگِ «دوستیِ طبیعت» جزئی از سبک زندگی نسل آتی شود؛
  • ایجاد باغچه‌های اشتراکی و کشاورزیِ شهری تا بین زندگی شهری و طبیعت پیوند برقرار شود؛
  • اجرای برنامه‌های ارتقای شرایط زیست‌محیطیِ اجتماع‌محور به منظور تبدیل محله‌‌ها به سنگرهای جنبش محیط‌زیست شهری؛ برنامه‌‌هایی همچون پاک‌سازی و نظافت محلی، گسترش فضای سبز محلی، طرح‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی، بازیافت مردمی و طرح شهر سالم؛
  • ترویج فرهنگ پیاده‌روی، استفاده از دوچرخه و وسایل حمل‌ونقل عمومی؛
  • تشکیل گروه‌های حامی محیط‌زیست محلی که از فضای سبز صیانت کنند؛
  • تغییر در الگوهای مصرف و سبک زندگی جهت کاهش تولید زباله و مصرف مواد برگشت‌ناپذیر غیربازیافتی به طبیعت.

این ابتکارها می‌تواند در کنار یکدیگر به جنبش برای شهرهای زیست‌پذیر و سبز بیانجامد و ابزاری برای شکل‌گیری سیاست و مدیریتِ سبز نیز شود.

*عضو مجمع حق بر شهر باهمستان

*شعری از لورکا

[۱]. نک: فلسفه و اندیشۀ سیاسی سبزها، اندرو دابسون، تهران: جامعه‌شناسان، ۱۳۸۸.

مطالب مشابه

اشتراک گذاری این مطلب ایمیل لینکدین تویتر گوگل پلاس فیسبوک

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.