شهرت

تو خود آفتابِ خود باش و طلسمِ کار بشکن - شهرت

تو خود آفتابِ خود باش و طلسمِ کار بشکن ۲۷ فروردین ۱۳۹۴

کار از اینجا شروع شد که ما نشسته بودیم سرِ کلاس‌های دانشگاه و به هم غر می‌زدیم که چرا در این آشفته بازارِ مذاکرات هسته‌ای و کاهش قیمت نفت و تداوم رکود و … کسی پیدا نمی‌شود که به «شهر» فکر کند. البته نه این که شهرِ بنده خدا همیشه مغفول باشد، نه. به هر حال شکر خدا، به مرحمت آلودگی هوا، در سال چند هفته آن هم عمدتا در آذر ماه، شهر تیتر اول رسانه‌ها می‌شود و دغدغه‌ی اول مسئولین.

لوگوی نشریه شهرت

خلاصه بعد از چند سال افسوس خوردن و زانوی غم بغل گرفتن، نمی‌دانم به پاداش کدام کار خوب ما، خدا خواست و عده‌ای از روزنامه‌نگاران کشور، به فکرشان رسید که شهری هم هست و بد نیست کمی در مطبوعاتشان به آن، روی خوش نشان دهند. در این بین شاید بتوان سهم بیشتری برای مجله‌ی نمایه تهران و سایت معماری نیوز قائل شد و توجه دیگر رسانه‌ها را به اهمیت موضوع شهر، مدیون آن‌ها دانست.

با وجود این، در مطبوعات دانشگاهی کمتر این موضوع مورد توجه قرار گرفت و دانشگاهی که باید مرجع همه‌ی تحولات باشد، حتی در زنجیره‌ی دوم و سوم این تحول قرار نگرفت و جای خالی شهر در بین نشریات متعدد دانشجویی که از مسائل صنفی و سیاسی تا موضوعات تخصصی هر رشته را مورد بحث قرار می‌دادند، حس می‌شد.

خب از اینجا به بعدِ قصه هم که کاملا مشخص است. ما دانشجویانی که سال‌های متوالی روزه‌ی سکوت گرفته بودیم و خونی که از سینه به لبمان می‌آمد، بیرون نمی‌ریختیم؛ کرسیِ غر زدن‌هایمان را خالی گذاشتیم و احساس تکلیف کردیم و پا به عرصه‌ی مطبوعات کاغذی گذاشتیم و خلاصه، شد آن چه نباید می‌شد.

و آخر سر در دانشگاه نشریه‌ای متولد شد که تمام حس بینایی، بویایی، شنوایی، چشایی و لامسه‌اش به شهر معطوف شده بود و به راستی چه بزرگ نشریه‌ای بود (و البته هنوز هست) …!

فقط می‌ماند چند نکته در خصوص قالب کلی نشریه:

اولا؛ این نشریه شامل ۳ بخش کلی است. بخش مقدماتی آن که کوتاه‌تر است، تصویر شهر را با توجه به رویدادهای مهمی که در دوره‌ی زمانی نزدیک به زمان توزیع نشریه رخ‌داده، نمایش می‌دهد. مثلا ستون «تقویم» این شماره، درباره‌ی ایام برگزاری جشنواره‌ی فجر و تصویر خیابان‌ها در هفته‎های قبل از عید نوروز است. بخش دوم نشریه که بعد از تقویم می‌آید بخش «پرونده» است. در این بخش یادداشت‌هایی که از زاویه‌های دید مختلف به یک موضوع شهری نگاه می‌کنند، قرار می‌گیرند. پرونده‌ی شماره اول نشریه هم «ماجرای شهر و پول» است. این بخش احتمالا از بخش‌های دیگر نشریه بلندتر است. بخش سوم هم ستون‌هایی است که مستقل از پرونده و تقویم، اما باز هم درباره‌ی شهر، حرف‌هایشان را مطرح می‌کنند. ستون‌های داستان، شعر، سینما، سفرنامه و … این بخش را تشکیل می‌دهند.

دوما؛ این نشریه قرار است برای همه‌ی مخاطبینش در وهله‌ی اول جذاب و سرگرم کننده باشد و بعد اگر حرف به درد بخوری هم داشت به گوش مخاطبانش برساند، پس اگر احساس کردید یادداشتی برای شما جذاب نیست، لطفا به جای این که نشریه را کلا به سمت دیگری بیندازید، به یادداشت بعدی مراجعه کنید. احیانا مطلب کسل کننده‌ای هم اگر بود، بگذارید به حساب کم‌تجربگی ما در انتخاب یادداشت‌ها!

سوما؛ ما سعی‌مان این است که مخاطب‌های‌مان از دانشجویان رشته‌های مختلف باشند و همچنین نویسنده‌های‌مان. برای شماره‌های بعد، در بخش‌های مختلف نشریه، شدیدا دعوت می‌کنیم از دانشجویان رشته‌ها و حتی شهرهای گوناگون که با ما همکاری داشته باشند و یادداشت، عکس و یا انتقاداتشان را از شماره‌ی اول به دست ما برسانند.

حبیب دانشور، سردبیر دو ماهنامه شهرت

اشتراک گذاری این مطلب ایمیل لینکدین تویتر گوگل پلاس فیسبوک

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

۲ دیدگاه ارسال شده
  • Shoma. Mehrabi گفت:

    Vaghean. Alieee. Va far attar az kare daneshjooiiieee,khasteee nabashid

  • به نکات زیر توجه کنید

    • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
    • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.