شهرت

نامه سرگشاده اهالی شهرک اکباتان به شهردار - شهرت

نامه سرگشاده اهالی شهرک اکباتان به شهردار ۲۴ مرداد ۱۳۹۴

تعدادی از مدیران بلوک‌ها و اهالی شهرک اکباتان در نامه‌ای سرگشاده خطاب به قالیباف شهردار تهران، به اقدامات شهرداری طی سال‌های اخیر اعتراض کردند.

متن نامه سرگشاده اهالی شهرک اکباتان به شهردار به شرح زیر است.

نامه سرگشاده مدیران بلوک ها و اهالی شهرک اکباتان به جناب آقای دکتر قالیباف، شهردار محترم تهران

جناب آقای دکتر قالیباف،  شهردار محترم تهران،

با عرض سلام و ادب؛

قصد ما از نگارش این نامه در میان گذاشتن درد دل خود با شما پیرامون اقدامات ناصواب شهرداری طی سالیان در شهرک محل سکونتمان و چاره جویی سریع تر در باره آن هاست.

در طرح ساخت این شهرک، استانداردها و موازین عمرانی و شهرسازی به خوبی لحاظ شده بود. اما شهرداری بتدریج در طرح اولیه شهرک دخل و تصرف کرد. شاید ناصواب ترین اقدام شهرداری در شهرک ما، عدم رعایت توافق منعقد شده در اسفند سال ۱۳۷۴ بین شهرداری منطقه ۵ و سازمان عمران و نوسازی بود که بر اساس آن، اراضی مابین فاز ۱ و ۲ شهرک به مساحت حدود ۱۹ هکتار به شهرداری تحویل (و نه واگذار) شد. در مهم ترین ماده صورتجلسه این توافق به صراحت آمده بود که شهرداری می بایست در این اراضی، فضای سبز ایجاد کند. اما شهرداری در سال۱۳۸۶ طی مصوبه کمیسیون ماده ۵، کاربری فضای سبز این زمین ها را تغییر داد. حدود ۴٫۵ هکتار از زمین های مورد اشاره برای ساخت مجتمع تجاری، فرهنگی، خدماتی و تفریحی، که امروزه بزرگ بازار تهران یا مگامال نام دارد، و نیز برای احداث یک فرهنگسرا، هتل، پمپ بنزین، کارواش، مسجد و همچنین حدود ۱۴٫۵ هکتار (۸۰٪ کل اراضی یاد شده) به بوستان اختصاص داده شد. حال آنکه در عمل، شهرداری به همین مصوبه نیز پایبند نماند. ۷٫۷ هکتار از این زمین ها به فضای تجاری تبدیل شده و از ساخت بوستان و فضای سبز نیز خبری نیست. این در حالی است که طبق بند ۴ تبصره ۲ صورتجلسه کمیسیون ماده ۵، شهرداری مجاز به تغییر تنها ۱۰٪ از کاربری فضای سبز به منظور خدمات بوده است.

احداث بیمارستان فوق تخصصی زنان و زایمان صارم در فاز ۳ شهرک از سال ۱۳۸۵ نیز به دلیل اینکه بیمارستانی تخصصی و فرامنطقه ای است، ترافیک زیادی را در شهرک ما ایجاد کرده است و فاضلاب این بیمارستان، بهداشت و سلامت شهرک را به مخاطره انداخته است.

در سال۱۳۹۱ دبیرستان دین و دانش در فاز ۳ شهرک اکباتان تغییر کاربری یافت و به پردیس ۲ دانشگاه شهید بهشتی تبدیل شد. در حالی که احداث پردیس های دانشگاهی در محیط هایی مانند شهرک های مسکونی موجد بروز پیامدهای منفی برای اهالی است.

همچنین شهرداری از سال ۹۱ بدون بررسی کارشناسی و مطالعات فنی لازم، با تخریب یکی دیگر از فضاهای سبز شهرک و قطع تعداد قابل توجهی اصله درخت، مبادرت به ساخت واحدهایی تجاری در برِ میدان بسیج کرد که مبدا ورود و خروجی شهرک است. این واحد ها در صورت بهره برداری، در ارائه خدمات مرکز آتش نشانی که کنار آن ها قرار دارد، به خاطر افزایش ترافیک اختلال ایجاد خواهند کرد. با اعتراض اهالی، قرار بر این شده است که کاربری این واحدها فرهنگی باشد و درب آن ها از ضلع شمالی گشوده شود. اما هنوز در این خصوص مستندی ارائه نشده که خاطر ساکنان را آسوده سازد.

با این همه گویا تمام این اقدامات برای شهرداری در ایجاد نارضایتی ساکنان اکباتان کافی نبود، چرا که در ۸ مرداد ۹۳ افرادی شباهنگام اقدام به خاکبرداری و دیوارکشی در مقابل بلوک ۱۹ فاز ۲ شهرک کردند. پس از مدتی معلوم شد این زمین به استناد یک صورتجلسه موقت سراسر تناقض، از سوی شهرداری منطقه ۵ به منظور ساخت مسجد به هیئتی مذهبی واگذار شده است. ساخت این سازه پس از یک دوره توقف از طریق مراجع قضایی، دوباره از بهمن ماه ۹۳ پی گرفته شد. 

زمین زیر ساخت مذکور بر اساس نقشه طرح تفصیلی شهر تهران و نقشۀ ۱/۲۰۰۰ فضای سبز بشمار می آید. طبق نظر کارشناس  رسمی دادگستری مندرج در گزارش ۱۱۵/۹۴ مورخ ۲/۳/۹۴ این قطعه زمین جزو مشاعات شهرک است. جای تعجب است که شهرداری، کاربری فضای سبز در این زمین را بدون اخذ نظر کمیسیون ماده ۵، به فرهنگی تعییر داده است! با توجه به اهمیت حفاظت از محیط زیست و فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه تخریب فضای سبز حتی به بهانه ساخت حوزه علمیه نیز مجاز نیست و دستگاه های مسئول باید قاطعانه با آن مقابله کنند، این اقدام شهرداری چگونه می تواند توجیه داشته باشد؟

صرف نظر از فضای سبز و مشاع بودن زمین مذکور و اینکه در صورتجلسه شهرداری سخن از ساخت مسجد رفته است (نه دارالقرآن) و یا فارغ از تصرفات بعدی هیئت مذکور نسبت به فضای اطراف، اساسا مکان این سازه در جایی بسیار نامناسب از نظر ترافیکی (قرار گیری در سر پیچ خیابانی باریک) و بدون رعایت حریم تاسیسات زیربنایی (بر روی مسیر کابل های برق فشار قوی و نیز کانال های فاضلاب و آب باران، خطوط اصلی لوله گاز و کابل مخابرات) جانمایی شده است!

با پیگیری اهالی شهرک، دستور موقت توقف عملیات اجرایی این سازه از سوی دیوان عدالت اداری (به شماره بایگانی ۹۴۰۲۵۷ و ۹۴۰۵۲۱) در ۱/۴/۹۴ صادر شد و شهرداری منطقه ۵ تهران نیز بر اساس این حکم، دستور توقف هرگونه عملیات اجرایی شامل ساخت و ساز و فعالیت های موضوع صورتجلسه موقت تنظیمی آن شهرداری را به شهرداری ناحیۀ ۶ در اکباتان صادر و این ناحیه را موظف به اجرای آن کرد. با این حال، مجریان سازه همچنان به ادامه کار خود مشغولند و به قانون گردن نمی نهند!

باری این اخیرترین تعرض به فضای سبز و مشاعات اکباتان(که انشاء الله آخرین باشد!)، تاکنون پیامدهای ناگواری را در بر داشته، از جمله موجب بروز اختلافات شدید بین مدیران و اهالی شهرک و مجریان سازه و و نیز نارضایتی و بدبینی اهالی شهرک نسبت به شهرداری شده است. همچنین این ساخت غیرقانونی و مسئله دار، مصداق بارز ضربه به ارزش های دینی و تضعیف آن ها در اذهان مردم است؛ چرا که ساخت بناهای مذهبی و اساسا هر آنچه که مرتبط با اعمال دینی و اعتقادی مردم است، می بایست به صورتی که شایسته ارزش و جایگاه آن است، با رعایت تمام ملاحظات قانونی، شرعی و اجتماعی احداث شوند.

گفتنی است برغم آنکه روسای برخی کمیسیون های شورای اسلامی شهر تهران نیز از حقوق اهالی شهرک در برابر تعرضات شهرداری درمورد ساخت این سازه دفاع کرده اند، عملیات و فعالیت های غیر قانونی آن همچنان ادامه دارد!

 

جناب آقای قالیباف، شهردار محترم تهران!

متاسفانه اهالی شهرک اکباتان، با تحمل هزینه های اجتماعی، روانی و مادی ناشی از تصمیمات و اقدامات شتاب زده، غیر کارشناسانه و بعضا منفعت طلبانه عده ای از افراد در سازمان تحت نظارت شما، بسیار خسته و دل شکسته اند. ما معتقدیم ادامه روند موجود و کم توجهی مدیران شهری به مطالبات بر حق ساکنان، نیک نامی شهرداری تهران را که با تلاش های مستمر و شایسته جنابعالی حاصل شده و عنوان مدیریت نمونه شهرداران آسیایی را از آن خود کرده، خدشه دار ساخته و باعث از بین رفتن هویت کالبدی و اجتماعی شهرک اکباتان به عنوان بزرگ‌ترین شهرک مسکونی در خاورمیانه می شود.

بدین وسیله ما مدیران و اهالی شهرک اکباتان، از جنابعالی خواستاریم تا با درایت خود و سایر همکاران دلسوز و پایبند به حقوق شهروندان، در گام نخست، نسبت به تصحیح مکان یابی سازه یاد شده، که متاخرترین اقدام غیرقانونی شهرداری منطقه ۵ در شهرکمان است، دستورات مقتضی و عاجل صادر فرمایید تا از عواقب ناگوار غیر قابل پیش بینی، جلوگیری شود.

در گام بعدی از حضرتعالی تقاضا داریم که دستور فرمایید شهرداری دربارۀ تمامی برنامه های ساخت و ساز در اراضی شهرک اکباتان شفاف سازی و بازنگری کرده و از امکان انجام هر گونه تخلف سریعا جلوگیری به عمل آورد.

                                                                                                                                   با تشکر:

                                                                                                                                    مدیران و اهالی شهرک اکباتان

رونوشت:

  • جناب آقای قاضی ناصر سراج، رئیس محترم سازمان بازرسی کل کشور جهت استحضار و انجام اقدامات مقتضی
  • جناب آقای دکتر پیروز حناچی، دبیر محترم شورای عالی معماری و شهرسازی جهت استحضار و انجام اقدامات مقتضی
  • سرکار خانم دکتر معصومه ابتکار, رئیس محترم سازمان حفاظت محیط زیست جهت استحضار و انجام اقدامات مقتضی
  • جناب آقای مهندس مهدی چمران، رئیس محترم شورای اسلامی شهر تهران، جهت استحضار و انجام اقدامات مقتضی
  • جناب آقای دکتر علی نوذر پور، معاون محترم شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور جهت استحضار و انجام اقدامات مقتضی

 

ghalibaf(4) ghalibaf(5)

مطالب مشابه

اشتراک گذاری این مطلب ایمیل لینکدین تویتر گوگل پلاس فیسبوک

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.