شهرت

شهرداری با میراث تاریخی چه خواهد کرد؟

شهرداری با میراث تاریخی چه خواهد کرد؟ ۲۹ تیر ۱۳۹۴

یکشهر - شهرداری با میراث تاریخی چه خواهد کرد؟

شهرداری با میراث تاریخی چه خواهد کرد؟

نشست بررسی پیش‌نویس لایحه مدیریت شهری از منظر میراث

یکشهر: پیش‌نویس لایحه قانونی مدیریت شهری که این روزها توسط وزارت کشور به دولت تقدیم شده است، از جهات گوناگون قابل بررسی و نقد است. در این پیش‌نویس به موضوعاتی از قبیل نحوه‌ی انتخاب شهردار، نحوه‌ی مدیریت شهر در امور مختلف مثل خدمات شهری، امور اجتماعی فرهنگی و هنری، خزانه و بودجه شهر و واگذاری وظایف، اختیارات و منابع انسانی و مالی سازمان‌های دولتی همچون محیط‌زیست، میراث و آموزش‌وپرورش به شهرداری‌ها پرداخته شده است.
یکی از واگذاری‌هایی که در لایحه صورت گرفته، واگذاری وظایف و اختیارات سازمان میراث فرهنگی کشور به شهرداری‌ها می‌باشد. طبق بند ۳ ماده ۴۴ پیش‌نویس لایحه، حفاظت، تعمیر، احیاء، مدیریت و بهره‌برداری از آثار، ابنیه و مجموعه‌های ارزشمند فرهنگی و تاریخی شهر موضوع بند ۱۰ ماده ۳ اساسنامه سازمان میراث از این سازمان منتزع و توأم با منابع انسانی، مالی و تجهیزاتی به شهرداری واگذار می‌شود. اما این واگذاری‌ها از آنجا که امور حاکمیتی به‌شمار می‌رود و امور حاکمیتی دولت قابل واگذاری به غیر نمی‌باشد، با قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶ مغایرت دارد.


از این‌رو گردانندگان سایت یکشهر و مجمع حق بر شهر باهمستان در نظر دارند در ادامه‌ی برگزاری سلسله نشست‌ها پیرامون موضوع حق بر شهر، در نشستی عمومی به نقد و بررسی پیش‌نویس لایحه‌ی مدیریت شهری از منظر میراث بپردازند. در این نشست که تحت عنوان “شهرداری با میراث تاریخی چه خواهد کرد؟” برگزار خواهد شد، محمدرضا عظیمی، حقوقدان و وکیل دادگستری به بازگویی تجربه‌ی مخالفت‌های مردمی با ساختِ مجتمع جهان‌نما به دلیل لطمه‌وارد کردن این ساخت‌وساز با بنای نقش جهان خواهد پرداخت. در ادامه، بحث و تبادل نظر در مورد تبعات واگذاری امور میراث فرهنگی به شهرداری‌ها با آقایان یاشار سلطانی، سردبیر سایت معماری نیوز، سجاد عسگری، دبیر کمیته مردم نهاد پیگیری حفاظت از خانه‌های تاریخی و خانم فرزانه صادق، مدیرکل دفتر معماری و طراحی شهری شورای عالی شهرسازی و معماری و محمدرضا عظیمی پیگیری خواهد شد.
این نشست در روز چهارشنبه مورخه ۳۱/۴/۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۳۰ الی ۱۹:۳۰در خانه اندیشمندان علوم انسانی، واقع در خیابان نجات‌الهی نبش ورشو برگزار خواهد شد.

لینک اصل خبر در سایت یکشهر

شهرداری با میراث تاریخی چه خواهد کرد؟

مطالب مشابه

اشتراک گذاری این مطلب ایمیل لینکدین تویتر گوگل پلاس فیسبوک

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.