شهرت

شماره پنجم نشریه شهرت منتشر شد

شماره پنجم نشریه شهرت منتشر شد ۱ دی ۱۳۹۴

شماره پنجم نشریه شهرت منتشر شد!
دو ماهنامۀ شهرت، که از بهمن‌ماه سال گذشته کار خود را آغاز کرده، این بار صدای شهر و جنگ در گوشش پیچیده است. روی جلد آن نوشته شده: «جنگ فقط شروع می‌شود» و در سرپرونده این شماره آمده: «نه بُعدِ مکان بهانۀ مناسبی است و نه بُعدِ زمان. جنگ، جنگ است. چه سی سال پیش شروع شده باشد و چه خارج از مرزهای ما رخ بدهد. کودک و زن و پیر و جوان و خانه و خیابان و درخت و در و پنجره هم نمی‌شناسد. تنها یک قاعده دارد: جنگ‌ها فقط شروع می‌شوند».


این بار نیز، دو گزارش میدانی میهمان پرونده این نشریه است. «زمین سوخت، زمان ایستاد» گزارشی است از شهرهای جنگ‌زدۀ جنوب کشور: خرمشهر، آبادان، سوسنگرد و هویزه. گزارشگران شهرت به این شهرها سفر کرده و از نزدیک با ساکنان آنجا گفت‌وگو کرده‌اند و شاهد مسائل و مشکلاتی بوده‌اند که بیش از بیست سال است هنوز گریبان‌گیر این شهرهاست. در گزارش «به مرحمت جنگ، همسایه شدیم»، داستان شهرکی روایت می‌شود که برای خانوادۀ شهدا ساخته شده بود و سال‌ها به شهرک بدونِ مرد معروف بوده است. این گزارش روایت‌گر تاریخ این شهرک است و سختی‌هایی که بر آن گذشت.
شماره پنجم نشریه شهرتدر کنار این گزارش‌ها، چند یادداشت نیز قرار دارد. یادداشت اول با عنوان «حماسه‌ها نقش بر دیوار می‎شوند» دربارۀ نقاشی‌های دیواری سال‌های پس از انقلاب تا پایان جنگ صحبت می‌کند. یادداشت دوم، ترجمه متنی است از گاردین با عنوان «حلب، شهر به زانو در آمده» که تصویر فعلی شهر حلب پس از گذراندن جنگ داخلی در سوریه را بازتاب می‌دهد. یادداشت سوم، «مهمان ناخوانده، حبیب خداست؟» همراه با پناهنده‌های سوری به هامبورگ سفر می‎کند و از تغییراتی که به واسطۀ حضور آن‌ها در شهرهای آلمان و دیگر شهرهای اروپا رخداده است، پرده برمی‌‌دارد. یادداشت آخر پرونده، یعنی «شهرهای زخمی» مقایسه‌ای انجام داده بین برلین و آبادان به عنوان دو شهر جنگ‌زده، که هرکدام به چه شکل با میراث و زخم‌های خود از جنگ برخورد می‎کنند.
بخش روایت‎های پرونده شامل چهار روایت است. روایت اول به خاطرات اسیری اختصاص دارد که هفت سال اسارت، دلش را برای عادی‌ت
رین چیزها بی‌تاب کرده بود. دیگری روایت یکی از ساکنان محلۀ صفای تهران است که دختر چهارساله‌اش را در بمباران از دست داده است. روایت سوم خوانشی است از یکی از متولدین دهه شصت که جنگ هم‌بازی کودکی‌اش بوده است و نهایتاً روایت چهارم، به بیان تجربیات یکی از متولدین دهۀ هفتاد اختصاص دارد از مواجه‌اش با جنگ.
شماره پنجم نشریه شهرت هم مثل شماره‌های پیش، به غیر از پرونده، بخش گوناگون و بخش تقویم، با استقلال محتوایی نسبت به موضوع پرونده به کارشان ادامه داده‌اند. در تقویم این شماره منتظرالمهدی، مدیر مسئول مجلۀ روشن، شهرت را در ستون بازخورد نقد کرده است. در ستون مرسولات، نامۀ شماره ۲ به قلم علیرضا نادری حال‌و‌هوای ۱۶ آذر را دارد. سحر مهرابی نیز از میان تمام اتفاقات مرتبط با آبان و آذر در ستون زمان و مکان، از آلوده شدن دوبارۀ هوای شهرها در این ماه‌ها می‌گوید. در پایان بخش تقویم هم، چند رویداد که در دو ماه اخیر در شهر رخ داده، معرفی شده است.
در بخش گوناگون شهرت، آراد نوذری در ستون فیلم، به سراغ «پرویز» رفته و به خشونت نقش اول فیلم و همچنین انسان به معنای مدرن آن که در شهرها ساکن هستند، پرداخته است. در ادامه فرانک توتونچی در ستون داستان، با یک سرباز در ترمینال آزادی همراه شده است. سپس در ستون سفر، طناز مولایی از سفرش به استانبول نوشته و بعد از آن شهریار دادگر در ستون راه‌نوشت، تجربه‌اش از حضور در یک اتوبوس موزیکال را به تصویر درآورده است. در ستون فرهنگ‌نامه، شیما پاکزاد با قلمی طنزآمیز، این بار به سراغ «زل»هایی رفته که در فضاهای عمومی نسیب دیگران می‌کنیم. ستون پیشنهاد پرسه نیز آخرین بخش از گوناگون این شماره است، که آیدا عباسی خیابان ویلا یا نجات‌اللهی را برای چند ساعت پرسه زدن، پیشنهاد کرده است.
توزیع شماره پنجم نشریه شهرت در دانشگاه‌های: تهران، شهیدبهشتی، هنر، تربیت‌مدرس، خواجه‌نصیر، علم‌وصنعت، شهید رجایی، مازندران، یزد و هنر اصفهان
و همچنین در کتابفروشی‌های: شهرکتاب مرکزی، شهرکتاب تجریش، شهرکتاب ساعی، شهرکتاب بوستان (پونک)، چشمه، ثالث، افق، فرهنگ، خانه هنرمندان، کافه کتاب اکباتان، ترنجستان، هنوز، اختران، آمه، مرجع، پیام، پرهام، شهرکتاب تبریز، شهرکتاب بابلسر، شهرکتاب آمل، شهرکتاب یزد، کتابفروشی مولوی (قزوین)
صورت می‌گیرد.

مطالب مشابه

اشتراک گذاری این مطلب ایمیل لینکدین تویتر گوگل پلاس فیسبوک

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.