شهرت

جوابیه معاونت فنی عمرانی شهرداری تهران به یادداشت "قایق سواری بر سراب" - شهرت

جوابیه معاونت فنی عمرانی شهرداری تهران به یادداشت “قایق سواری بر سراب” ۱۳ مرداد ۱۳۹۵

جوابیه معاونت فنی عمرانی شهرداری تهران به یادداشت “قایق سواری بر سراب” در شماره هفتم نشریه شهرت، خطاب به سایت معماری نیوز که این متن را بازنشر داده است.

متن جوابیه روابط عمومی معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران:

مدیریت محترم سایت خبری معماری نیوز

باسلام و احترام؛

در مورخه ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ در مطلبی با کد ۳۰۰۶۰ مقاله ای با عنوان قایق سواری برسراب منتشر شده است. با توجه به مطالب خلاف واقع و نادرستی که در این مقاله درج شده خواهشمند است مقرر فرمائید وفق قانون مطبوعات توضیحات زیر در همان صفحه و با لینک به مطلب اصلی (مقاله کد ۳۰۰۶۰) قرار گیرد تا بازدید کنندگان محترم آن سایت خبری بتوانند اخبار صحیح مربوط به دریاچه شهدای خلیج فارس را ملاحظه نمایند.

متاسفانه نگارنده محترم مقاله خود را با تصویر تیره و نا امید کننده وضع نابسامان مهاجران جنگی شروع کرده است و از همان ابتدای کار ذهن خوانندگان خود را در فضای نامناسبی قرار داده اند که طبعاً بر نحوه نگرش و نتیجه گیری آنها تاثیر مستقیم دارد.

این روش کار معمولاً مانندتهیه  مقالات سیاسی جهت داری است که سعی دارد دیدگاه خاصی را بر خواننده القا کند و شایسته یک مقاله علمی- تحلیلی نیست.

به نظر می‌رسد نگارندگان محترم به هیچ وجه به اطلاعات صحیح در مورد دریاچه شهدای خلیج فارس دسترسی نداشته اند و اطلاعات ارائه شده را بر اساس شنیده ها و با پیش فرض های نادرست خود تنظیم و منتشر کرده اند.

روش کار و ارائه مطالب نشان می‌دهد که نگارندگان محترم تاکنون در محیط دریاچه حضور فیزیکی نداشته اند و حتی برای صحت سنجی مطالبی که نوشته شده به محل مراجعه نکرده اند.

ذیلاً موارد خلاف واقع مندرج در مقاله بصورت خلاصه بیان می شود.

۱- دوران آبگیری

در قسمت هایی از مقاله ذکر شده است که آبگیری دریاچه در فصل بهار بوده و سبب شده تا آب مورد نیاز کشاورزان مصرف شود. در صورتی که در طول دوران آبگیری در سالهای گذشته همواره قبل از ماه فروردین آبگیری به اتمام رسیده است.

بر اساس توافق به عمل آمده با نهادهای مسئول دوران آبگیری محدود به زمانهایی است که عملیات باغداری و کشاورزی در پایین دست متوقف باشد (فصل زمستان)

لازم به توضیح است که سازمان آب منطقه ای تهران به عنوان متولی آب در کشور هر ساله با اعزام نمایندگان خود به محل بر روند آبگیری و تطابق آن با توافقات قبلی نظارت می کند.

۲- حجم آب برداشتی

 نگارندگان محترم بدون ذکر هر نوع آماری مدعی شده اند که برداشت آب از رودخانه مایه خشکسالی در پایین دست بوده است.

بر اساس مطالعات بلند مدت سازمان های متولی (مانند اداره هواشناسی، سازمان آب منطقه ای، اداره محیط زیست…) میانگین آورد سالانه رودخانه کن بالغ بر ۸۰ میلیون متر مکعب می باشد و با توجه به فصلی بودن این رودخانه عمده آورد آن از اواخر تابستان تا پایان زمستان هر سال است.

مقدار آب مورد نیاز برای دریاچه حداکثر سالی ۲ میلیون متر مکعب می باشد. یعنی فقط ۵/۲ درصد از آب رودخانه برای دریاچه برداشت می شود و زمان آن نیز محدود به فصل زمستان و اوقات تعطیلی کشت وزرع است.

پر واضح است ادعای اینکه برداشت ۵/۲ درصد از آب رودخانه آن هم در سه سال گذشته سبب خشکسالی گسترده و بروز فجایع اجتماعی در پایین دست شده باشد یک نظر غیر کارشناسی و خلاف واقع است.

۳- توسعه فقر و بیکاری:

احداث دریاچه شهدای خلیج فارس هم در حین اجرا و هم اکنون در طول بهره برداری موجب اشتغال متخصصین و افراد جویای کار منطقه و مناطق مجاور دریاچه شده است و اگر مدعی نشویم که در بهبود نرخ بیکاری و کاهش فقر منطقه نقش داشته است قطعاً در توسعه فقر و بیکاری نقشی نداشته است.

۴- سیاست بلند مرتبه سازی در اطراف دریاچه

اختصاص ۲۵۰ هکتار از اراضی شهری به فضاهای عمومی (public space) که در جهت منافع شهروندی استفاده می شود، هم چنین تعیین تراکم ۵ درصد با سطح اشغال ۵/۲ درصد برای این اراضی خود نقش به سزایی در حفظ این اراضی در مالکیت عمومی و کاهش تراکم ساختمانی و جمعیتی در منطقه ۲۲ داشته است همانطور که در عکس های هوایی قبل از تاریخ احداث دریاچه مشهود است بلند مرتبه سازی در منطقه ۲۲ قبل از احداث دریاچه آغاز شده بود  و اگر دریاچه هم  ساخته نمی شد  ادامه  می یافت.

قابل ذکر است که طرح دریاچه به همراه چهارچوب طراحی شهری حوزه های اطراف ان  تهیه شده  و در نتیجه آن تراکم های معین قبلی که در حد ۷۵۰ درصد بوده با انجام مطالعات منظر و مطالعات ترافیک به ۳۵۰ و ۴۰۰ درصد کاهش یافته است . این طرح نهایی شده و در اختیار مراجع ذی ربط جهت تصویب و ابلاغ قرار گرفته است.

۵- کاهش قیمت مسکن در فضای مجاور دریاچه

مطابق آمارهای میدانی ارزش زمین ها و بناهای اطراف دریاچه تا شعاع حداقل ۵ کیلومتری متاثر از ارزش افزوده ای که دریاچه شهدای خلیج فارس ایجاد کرده است افزایش یافته و این مسئله چنان مشهود است که می‌توان آن را از تبلیغات مالکان و بنگاه های املاک در رسانه ها و روزنامه ها دریافت. در واقع نزدیکی به دریاچه شهدای خلیج فارس از طرف سرمایه گذاران و فروشندگان املاک به عنوان یک مزیت به خریداران معرفی می‌شود. در عین حال افزایش، ثابت ماندن و یا کاهش قیمت مسکن یک پدیده کلی متاثر از اقتصاد کلان می باشد و در تمام نقاط تهران و شهرهای مختلف با شدت و ضعف وجود دارد.

۶- بوی تعفن، پشه و چالش های اجتماعی برای همسایگان

همانطور که گفته شد نگارندگان محترم تاکنون به صورت فیزیکی در محل دریاچه حضور نداشته اند در صورتی که دریاچه شهدای خلیج فارس در همین عمر کوتاه خود به مرکز گردشگری همشهریان محترم تبدیل شده است و خانواده‌های بسیاری ترجیح می دهند اوقات فراغت خود را در کنار دریاچه سپری کنند. چگونه ممکن است افراد خانواده‌های خود را برای تفریح به یک محیط ناسالم و نامطبوع ببرند. در انتها لازم بذکر است که چند ماه قبل نیز در آن سایت محترم مطلبی با مضامین خلاف واقع در خصوص دریاچه شهدای خلیج فارس منتشر گردید که پاسخ آن جهت تنویر افکار عمومی در آن سایت قرار گرفته و به اطلاع خوانندگان محترم رسید و انتظار می‌رفت و (می‌رود) که در اظهارنظرهای بعدی آن سایت محترم از انتشار مطالب خلاف واقعیت و بدون مستندات لازم در این زمینه خودداری نماید.

روابط عمومی معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران

درباره ی شهر ، شهرت ، شماره هفتم ، ( جوابیه )

مطالب مشابه

اشتراک گذاری این مطلب ایمیل لینکدین تویتر گوگل پلاس فیسبوک

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.