شهرت

یادداشت‌های بی‌ترتیب - دکتر شهاب‌الدین کرمانشاهی

یادداشت‌های بی‌ترتیب ۴ شهریور ۱۳۹۴

دکتر شهاب‌الدین کرمانشاهی

دکتر شهاب‌الدین کرمانشاهی*

از من خواسته‌شد تا نظراتم را در خصوص محتوای اولین شماره‌ی نشریه‌ی شهرت بنویسم. پیدا کردن ایراد در نشریه‌ای که اولین شماره‌ی آن منتشر شده کار سختی نیست، اما بسیاری از ایرادها در گذر زمان و با یادگیری جمعی قابل رفع است. خوشحالم که جمعی از دانشجویان علاقمند کنار هم جمع شده‌اند و در راستای علاقه‌ی مشترکشان، شهر، مشغول فعالیتی مطبوعاتی شده‌اند. واقعیت این است که به دلیل نبود زیر ساخت‌های مناسب اداری و مالی برای این‌چنین فعالیت‌هایی این کارها از افراد گروه وقت و انرژی زیادی می‌گیرد. من به‌نوبه‌ی خود و به‌عنوان یک معلم و علاقمند به موضوعات مرتبط با شهر، برای فعالان در نشریه آرزوی توفیق دارم.

اما در مورد تکلیفی که از من خواسته شده‌بود، سعی کردم با دقت و با هدف ارائه‌ی نقدی سازنده مطالب نشریه را مطالعه‌کنم. ترجیح می‌دهم یک مسأله از اولین شماره‌ی نشریه‌ی شهرت را در این یادداشت مورد توجه قرار دهم، پرونده. موضوع شهر و پول موضوعی بسیار جذاب بود که برای شماره‌ی اول انتخاب شده بود. یادداشت‌های جالبی در بخش پرونده به چشم می‌خورد. جذاب‌ترین آنها برای من مصاحبه با یکی از اعضای شورای شهر در مورد بودجه‌ی شهرداری تهران بود. یادداشت‌های دیگر نیز حاوی مطالب جالبی بودند و مطابق با هدف نشریه که ارائه‌ی جذاب مطالب بود، به‌‍نظرم کم و بیش موفق بودند. به جز بخش حسن ختام پرونده، نه عنوان یادداشت دیگر در بخش پرونده به چشم می‌خورد. اجازه دهید اول، حرف آخر را بزنم، من نتوانستم ارتباط بین حسن ختام و پرونده را بفهمم. تصاویر بسیار خوبی در یادداشت حسن ختام بود ولی ارتباطی به موضوع پرونده‌ی مطرح‌شده و یادداشت‌های قبلی نداشت. تصاویر بیش از اینکه توانایی جمع‌بندی داشته باشند می‌توانند شاهدی برای وجود مسائل مختلف باشند و شاید استفاده از آنها در مقدمه معقول‌تر باشد تا در حسن ختام پرونده.

در پرونده‌، نه یادداشت وجود داشت که در سه دسته‌ی ۱- اقتصاد ساختمان ۲-اقتصاد مدیریت شهری ۳-انگیزه‌های مالی در مهاجرت به شهرها قابل تفکیک بودند. من نتوانستم نظم منطقی در ترتیب این یادداشت‌ها پیدا کنم. پیشنهاد می‌کنم یک مقدمه‌ی خوب که راهنمایی برای خواندن پرونده است به همراه یک جمع‌بندی خوب که به خواننده کمک می‌کند مطالب متفرقه‌ی بیان‌شده در پرونده را در ذهن خود جمع‌بندی کند، به بخش پرونده اضافه شود. در مقدمه، ابعاد مختلف پرونده باز شود و توضیح داده شود که کدام‌یک از این ابعاد در پرونده موشکافی شده‌اند و در جمع‌بندی چالش‌های باقی‌مانده در پرونده به همراه استنتاج‌هایی از بررسی پرونده‌ها ارائه شود. مقدمه و جمع‌بندی را بهتر است فردی مسلط به موضوع پرونده و دارای تجربه‌ی کافی بنویسد که جامع و مانع باشد. به‌هرحال امیدوارم بخش پرونده با گذشت زمان موثرتر ارائه شود تا برای خوانندگان مفید فایده واقع شود.

*عضو هیئت علمی دانشکده شهرسازی دانشگاه تهران

دکتر شهاب‌الدین کرمانشاهی – عضو هیئت علمی دانشکده شهرسازی دانشگاه تهران – نشریه شهرت – درباره شهر

مطالب مشابه

اشتراک گذاری این مطلب ایمیل لینکدین تویتر گوگل پلاس فیسبوک

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.