شهرت

کارناوال رقص رشت: رشت رقص آخر - شهرت

رشت، رقص آخر ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵

کارناوال رقص رشت | کارناوال رقص رشت

رشت رقص آخر

خواسته یا ناخواسته، شرایط زندگی امروز، شهرهایمان را به سمتی سوق داده که کمتر اثری از فرهنگ و هویت بومی در آنها می‌توان دید. شهرها روزبه‌روز بیشتر شبیه یکدیگر می‌شوند. کلانشهرها هم در این موضوع پیشروتر از بقیه‌اند.

اما دی ماه امسال در شهر رشت، اتفاق مثبتی در جهت بازگردانی ارزش‌های اصیل بومی رخ داد. دوازدهم این ماه، به ابتکار و حمایت شهرداری و همت گروه‌های مردمی، «کارناوال رشت» برگزار شد. در قلب شهر و هستۀ تاریخی آن، حد فاصل میدان شهرداری و سبزه‌میدان، جشن رنگ و لباس و آوا و نمایش برپا بود. آهنگ‌های شاد فولک پخش می‌شد و دختران و پسران با لباس‌های محلی حرکاتی را، که در فرهنگ گیلکی شناخته شده‌اند و به حرکات شالی‌کاری می‌مانند، به شکلی هماهنگ ادا می‌کردند. این حرکت‌ها و البته موسیقیِ شاد به قدری جمعیت را به وجد آورده بود که همه هوای شالیزار و برنج‌کاری کرده بودند. در این‌ روز، ازدحامِ تماشاگران، ردیف‌های عقب‌تر را مجبور کرده بود که به شنیدن نوای کارناوال و مشاهدۀ جسته‌گریختۀ آن از نمایشگر دوربین‌های خوش‌اقبال‌تر بسنده کنند. اما هیچ کس ناراضی نبود. اتفاق نگران کننده اما بعد از کارناوال رخ داد، زمانی که برخی از مسئولین به برگزاری آن اعتراض کردند و آن را مغایر با ارزش‌های جامعه دانستند. که این ماجرا حتی با دستگیری مدیر سازمان فرهنگی شهرداری رشت نیز حل نشد.

اینکه اصل فرهنگ گیلکی، غیرعرف و مغایر با ارزش‌های جامعه است، یا اینکه مسئولین با معنای آن آشنایی ندارند یک طرف ماجراست؛ و مقابله با برگزاری آن جشن، علی‌رغم نظر اکثریت شهروندان، طرف دیگر آن است. دیگر وقت آن رسیده است که مسئولانِ دل‌نگران، با دیدگاهی عمیق‌تر و مردمی‌تر با اینگونه برنامه‌ها مواجه شوند. علی‌الخصوص در مواقعی که می‌تواند با بازگردانی هویت‌های بومی و محلی دردی از شهرهای بی‌چهرۀ ما دوا کند.

کارناوال رقص رشت| کارناوال رقص رشت | کارناوال رقص رشت | نشریه شهرت | شماره ششم | درباره شهر

مطالب مشابه

اشتراک گذاری این مطلب ایمیل لینکدین تویتر گوگل پلاس فیسبوک

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.