شهرت

شهر قشنگ - شهرت

شهر قشنگ ۹ خرداد ۱۳۹۵

Maryam Jafari

مریم جعفری *

سازمان زیباسازی شهر تهران، با برپایی رویداد هنری بهارستان (سالانۀ هنرهای شهری بهار تهران)، به هنرمندان این فرصت را داد که در بخش‌های گرافیک، نقاشی دیواری، مجسمه، هنرهای محیطی و تخم‌مرغ‌های نوروزی و در سه محور اصلی خیابان ولیعصر (عج)، خیابان انقلاب و نیز بلوار کشاورز در نقاط مشخصی به خلق آثار حجمی و اثر نقاشی برای تخم‌مرغ‌های نوروزی بپردازند.

در این رویداد هنری، برای هنرمندان فرصتی فراهم شد تا از کارگاه‌هایشان بیرون بیایند و در فضاسازی خلاقانه محیط شهری نقش داشته باشند و به آنها یادآوری کرد که با هنر خود می‌توانند در زیبایی محیط و حساسیت شهروندان به محیط پیرامونشان تأثیرگذار باشند. تغییر چهرۀ شهر، که مصادف با دگرگون شدن طبیعت و حال و هوای بهاری است، نه تنها در میان هنرمندان، که در میان شهروندان نیز جنب‌وجوش خاصی برپا کرده است. در شهری مانند تهران که سرعت و عجله بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی شهروندان است، جذابیت بعضی از آثار مخاطب را به مکث و تأمل در این آثار وامی‌دارد و باعث تعامل هرچه بیشتر شهروندان با هنر و هنرمندان می‌شود.

رویداد هنری بهارستان با وجود تمام محسناتش، کم و کاستی‌هایی نیز داشت. مضامین بعضی از آثار به گونه‌ای بود که تنها قشر محدودی از مردم می‌توانستند با اثر ارتباط برقرار کنند و عموم مردم از درک آن عاجز بودند. یا اینکه اثر آنچنان با محیط پیرامون خود هماهنگی نداشت و مانند یک وصلۀ ناجور بود. همچنین در این رویداد هنری شاهد کپی‌برداری صرف و نه الهام گرفتن در بعضی از آثار بودیم، اما به دلیل نبود نظارت صحیح، اقدامی در جهت جلوگیری از این تقلب صورت نگرفت، که این مسئله به مُد شدن این پدیده و کاهش خلاقیت در هنرمندان دامن خواهد زد. با وجود اینکه قرار نیست این آثار مدت زمان زیادی مهمان معابر تهران باشند و این رویداد هنری تا پایان فروردین ماه ادامه دارد،کیفیت نامناسب بعضی از آثار آنها را خیلی زودتر از موعد به ضایعات تبدیل کرد.

* دانشجوی کارشناسی شهرسازی دانشگاه تهران

درباره ی شهر – شهر و مهاجرت – شهرت – شماره ی هفتم – ( شهر قشنگ )

مطالب مشابه

اشتراک گذاری این مطلب ایمیل لینکدین تویتر گوگل پلاس فیسبوک

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.