شهرت

شهری که دمیده می‌شود - شهرت

شهری که دمیده می‌شود ۲۳ شهریور ۱۳۹۴

شهری که دمیده میشود

شهری که دمیده میشود

شهری که دمیده می‌شود

*مینو حریرچیان

نمایشگاه عکس مهرداد نراقی با عنوان «شهر» و پوستری که فضای کلی شهر تهران را در هاله‌ای از پوشش خاکستری نشان می‌داد، هرکسی را که سرش درد می‌کند برای موضوعات مرتبط با شهر، وسوسه می‌کرد تا برود و سری به این نمایشگاه بزند.

این نمایشگاه در گالری اِی‌جی از ۲۶اردیبهشت تا ۲۷خرداد۱۳۹۴ دایر بود. سالنِ گالری تاریک بود. عکس‌ها درون قاب‌هایی قرار داشتند که از پشتِ‌ آن‌ها نور می‌تابید. مجبور بودید برای دیدن جزئیات آن که پشت پوششی خاکستری پنهان شده بود، تا آخرین حد ممکن به آن‌ها نزدیک شوید و به‌کمک نور زیر عکس آن، جزئیات را تشخیص دهید. در نگاه اول، زیبایی و ظرافتی جلب توجه می‌کرد که در هر چهارده قطعه عکسِ مجموعه دیده‌ می‌شد؛‌‌ اما با کمی دقتِ عمیق‌تر متوجه وضعیت نگران‌کنندۀ شهرتان می‌شدید؛ چون می‌‌فهمیدید منظور از این هالۀ خاکستریِ روی عکس‌ها همان آلودگی هوا و فضای خاموش شهر است. در کنار این پوشش خاکستری، شاخص‌ترین ویژگی عکس‌ها ساختمان‌های بلند‌مرتبه بود که فشرده و بی‌معنی کنار هم قرار گرفته‌اند. این ساختمان‌ها هم مثل هالۀ خاکستری در عین اینکه زیبا به‌نظر می‌رسند، شما را از وجود این‌‌همه شلوغی و درهم‌‌و‌برهمی، وحشت‌زده می‌کردند.

ویدئویی در کنار این چهارده عکس، منظره‌ای از تهران را نشان می‌داد. در این ویدئو، شهر رفته‌رفته در تاریکی فرومی‌رفت و خاموش می‌شد. بعد از تماشای عکس‌ها و ویدئو، احساس دوگانه‌ای در شما به‌وجود می‌آمد که نمی‌دانستید باید تهران را همین‌‌طور که هست دوست بدارید یا از آیندۀ اسف‌بار آن بترسید. طبیعتاً بار گزینۀ دوم سنگین‌تر خواهد بود. این نمایشگاه توجه شما را به وضعیت نگران‌کنندۀ امروز تهران و از آن مهم‌تر سال‌های آیندۀ آن معطوف می‌کرد و نگرانی از روند روبه‌رشد مشکلات کلان‌شهر تهران را به جان شما می‌انداخت. نحوۀ ارائۀ عکس‌ها هم به تشدید این نگرانی کمک می‌کرد؛ به‌نحوی که شما را با تماشای هوایی که خود دیده می‌شود و درعین‌حال مانع دیده‌شدن شهر می‌شود، آَشنا می‌کرد.

مطالب مشابه

اشتراک گذاری این مطلب ایمیل لینکدین تویتر گوگل پلاس فیسبوک

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.