شهرت

شهرک‌های برنجی - شهرت

شهرک‌های برنجی ۲۸ آبان ۱۳۹۴

یاسمین خوشپور*
شهرک‌های برنجی

«این آغاز پیدایش شهرک‌های برنجی و پایان مزارع سبز برنج است»؛ عبارتی که من را مشتاق بازدید از نمایشگاه عکس مسعود مؤمن‌ها کرد. این نمایشگاه با عنوان «شهرک‌های برنجی» از ششم تا یازدهم شهریورماه ۹۴ در گالری طراحان آزاد برپا بود.

نمایشگاه، ارائه‌ای متفاوت از موضوعی آشنا بود؛ حکایت ویلاسازی در شالیزارهای شمال کشور. معضلی که این روزها زیاد به گوش همه‌مان می‌خورد و دیدنش برایمان عادی شده است. همین هم موجب شده تا به‌سادگی از کنارش بگذریم. عکس‌ها از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ در استان‌های گیلان و مازندران به صورت آنالوگ تهیه شده بودند.

در بدو ورود به گالری، قاب سفیدِ ضخیم، رنگ تند و نور یکدست عکس‌ها غافلگیرکننده است. انگار قرار بوده این‌طور رنگ و لعاب، پوشش و لایه‌ای باشد و از تلخی ماجرا بکاهد؛ اما با کمی دقت در جزئیات، این لایۀ ظریف برداشته می‌شود و مخاطب در وضعیتی دوگانه قرار می‌گیرد. عمق فاجعه وقتی نمایان می‌شود که نگاهمان به دیوارکشی اطراف بقایای مزارع برنج می‌افتد یا متوجه دورنمایی از ویلاهای ساخته‌شده می‌شویم. شاید دیدن یکی دو تا ویلا با شیروانی‌های رنگی در چنین منظره‌ای به چشم خوش بیاید؛ اما این سیل عظیم از ساختمان‌های سیمانی، در طبیعتی که انتظار منظره‌ای بکر از آن می‌رود، تصورمان را از «شمال» نابود می‌کند!

برای من تأسف‌بارترین پیام عکس‌ها، آنجا بود که لوازم ساختمانی مانند سنگ و آجر و… را رهاشده در یک زمین تکه‌پاره‌نشده می‌دیدم. زمین‌های دست‌نخورده‌ای که هنوز قابلیت کشت دارند و حتی در بعضی عکس‌ها حامل شالیزار‌هایی کوچک‌اند. انگار عکس‌ها می‌خواهند آخرین صدای مزرعه‌های بیچاره را به گوش ما برسانند و بگویند: «هنوز امیدی هست!»

اما در گفت‌وگویم با عکاس، متوجه شدم که متأسفانه خوش‌بینی دراین‌باره کمی سخت است. مسعود مؤمن‌ها که پس از پنج سال دوباره از لوکیشن عکس‌ها دیدن کرده بود، می‌گفت:

«اکثر دیوارهای نیمه‌کاره و لوازم ساختمانی رها‌شده‌ای که در عکس‌ها مشاهده می‌کنیم، امروزه به ویلا تبدیل شده‌اند و دیگر در آن زمین‌ها، برنجی کشت نمی‌شود. همین‌طور تمامی این منظره‌ها از میان رفته‌اند و شاید دیگر معنایی نداشته باشد بگوییم که ما از شهر به اینجا پناه می‌آوریم. طولی نخواهد کشید که ما شاهد به‌وجودآمدن شهری دیگر در این مناطق باشیم.»

شهرک‌های برنجی | نشریه شهرت | درباره شهر | شماره چهارم | شهر و درختیایایزسمزدن

*دانشجوی کارشناسی شهرسازی دانشگاه تهران

مطالب مشابه

اشتراک گذاری این مطلب ایمیل لینکدین تویتر گوگل پلاس فیسبوک

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.