شهرت

سندرم دیوار مهربانی - شهرت

سندرم دیوار مهربانی ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵

دیوار مهربانی

سندرم دیوار مهربانی

سارا امامی*

چند وقتی است می‌شنویم موجی از مهربانی به سمت کشورمان حرکت کرده و دیوار شهرهایمان را یکی پس از دیگری با مردمش مهربان‌تر می‌کند.

این موج، نه فقط به محرومان، بلکه به سطح وسیع‌تری از اقشار جامعه مهربانی می‌کند، از جمله افرادی که هنگامِ بستن درِ کمد لباس‌‌هایشان، هر روز نیاز به تقلا و تلاش بیشتری دارند و یا طنزپردازان تهی شده از طنز و لطیفه که کمین کرده‌اند برای سوژه‌ای جدید. اولین‌بار خبرش از مشهد به گوشمان رسید که به دست گروهی مردمی اجرا شده بود. از آنجایی که تهران دلش تاب نمی‌آورد اتفاقی در شهری دیگر رخ بدهد و او از قافله عقب بماند، شهرداری احساس مسئولیت می‌کند و به کمکش می شتابد. چون رنگ‌کردن دیوار و اجراکردن طرحی به زیبایی و در عین حال سادگی دیوارهای شیراز از سرعت عمل شهرداری که مسائل مهم‌تری هم برای رسیدگی در شهر دارد، می‌کاهد، به نصب بنر اکتفا می‌کند. این دیوارها آنقدر سریع در حال گسترش‌اند که تا چندوقت دیگر افراد قبل از وارد شدن به خانه، کت و کاپشن‌هایشان را به جای آویزان کردن داخل کمدشان که کاری طاقت فرساست، آویزان دیوار مهربانیشان می‌کنند و  بعد وارد خانه می‌شوند.

اما در آن روی سکه، هم‌زمان با دیوار مهربانی، شهرداری موجی از نامهربانی در شهر به راه انداخته و با طبقات فقیرترِ خود برخورد قهری می‌کند. شهرداری تهران این روزها مشغول پاکسازی معابر از خیابان‌خواب‌ها و دست‌فروش‌هاست. به تعبیری گروه‌های اجتماعی فقیرتر را با دست پس می‌زند و با پا پیش می‌کشد. بنده‌های خدا تا بیایند دلشان را خوش کنند که امشب را راحت‌تر از دیشب به صبح می‌رسانند، بساطشان، درواقع تمام داروندارشان پخش زمین شده است و یا در آتش سوخته است. تنشان گرم نشده که هیچ، دلشان هم گرم نمی‌شود.

دیوار مهربانی | سندرم دیوار مهربانی | نشریه شهرت | درباره شهر | شماره ششم | شهر و جرم

*دانش آموخته کارشناسی شهرسازی دانشگاه تهران

مطالب مشابه

اشتراک گذاری این مطلب ایمیل لینکدین تویتر گوگل پلاس فیسبوک

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.