شهرت

مشارکت برای خیابان های امن - شهرت

مشارکت برای خیابان های امن ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۵

مشارکت برای خیابان های امن
زهرا افراز *

دسترسی به فضاهای عمومی، به ویژه در کشورهای در حال توسعه، برای همۀ شهروندان به یک اندازه میسر نیست. کمبود زیر‌ساخت‌های عمومی و شکل‌گیری فضاهای اجتماعی خاص، که منجر به افزایش ناامنی در شهر می‌شود، برخی شهروندان را از حضور در فضای عمومی بازمی‌دارد. حذف شهروندان از این فضا نوعی از خشونت شهری قلمداد می‌شود. میزان دسترسی به فضای عمومی برای مردان به نسبت زنان، بزرگسالان نسبت به کودکان، جوانان در مقایسه با سالمندان و افراد سالم در برابر افراد کم‌توان جسمی برابر نیست. برای افزایش امنیت در شهر وجود اطلاعات دقیق و به‌روز بسیار ضروری است. این امر با مشارکت  همۀ شهروندان، فارغ از جنسیت، میزان توانایی جسمی، سن و …، ممکن خواهد بود.

گروهی از پژوهشگران هندی با طراحی نرم‌افزاری به نام «سیفتی پین»۱ توانستند مشارکت عمومی را به خدمت گیرند و نقشه‌ای از امنیت و ناامنی در شهر تهیه کنند که امکان به‌روزرسانی نیز دارد. شهروندان با این شیوه می‌توانند برنامه‌ریزان شهری را از نیازهای خود نسبت به شهر آگاه کنند. در ابتدا تمرکز اصلی پژوهش بر خشونت علیه زنان در قلمرو عمومی بود و اینکه چرا و چگونه زنان در فضای عمومی احساس ناامنی می‌کنند. اما نرم‌افزار به گونه‌ای طراحی شده که می‌توان از آن برای سنجش ناامنی در شهر به صورت عام، و نه فقط آن ناامنی‌هایی که زنان را هدف قرار می‌دهد، استفاده کرد.۲

«سیفتی پین» نرم‌افزاری است که روی تلفن همراه نصب می‌شود و اطلاعات را بر اساس داده‌های کاربران جمع‌آوری می‌کند. کاربران می‌توانند بر اساس گزینه‌های موجود، درجۀ امنیت هر نقطه از شهر را اعلام کنند و با دیگر کاربران به تبادل اطلاعات بپردازند. تجمیع اطلاعاتی که کاربران وارد نرم‌افزار می‌کنند می‌تواند نزدیک‌ترین مغازه، ایستگاه پلیس، بیمارستان و همچنین امن‌ترین مسیر رفت و آمد را به نمایش گذاشته و به کاربرانی که احساس ناامنی می‌کنند کمک کند که خود را به اماکن امن برسانند. شناسایی مکان‌های ناامن می‌تواند اولین گام برای مداخلۀ مسئولان شهری و ساکنان یک محل باشد تا برای بهبود وضعیت آن مکان از منظر احساس امنیت شهروندان بکوشند. مشارکت بیشتر کاربران، شبکۀ کنشگران فعالی را می‌سازد که داده‌های ارزشمندی در اختیار دولت و برنامه‌ریزان شهری قرار می‌دهد. «سیفتی پین» با این فرض ساخته شد که مشارکت و تعامل شهروندان می‌تواند عنصر مهمی در ساختنِ  شهر امن‌تر باشد. هرچه تعداد کاربران بیشتر باشد و آنها در هماهنگی بهتری با یکدیگر فعالیت کنند، این نرم‌افزار نقش مؤثرتری ایفا خواهد کرد.

این نرم‌افزار هم‌اکنون به زبان انگلیسی است، اما تلاش‌هایی از سوی انجمن دیده‌بان مدنی یکشهر در حال انجام است تا نسخۀ فارسیِ آن در دسترس کاربران ایرانی قرار گیرد.

[۱]  Safetipin

۲ برای اطلاع از چگونگی استفاده از نرم‌افزار به نوشتۀ لیلا غروی با عنوان «تکنولوژی بر ضد خشونت» در تارنمای یکشهر مراجعه شود. تکنولوژی بر ضد خشونت – یکشهر

* پژوهشگر علوم اجتماعی در حوزه زنان و عضو انجمن دیدبان مدنی یکشهر

شهرت – درباره ی شهر – شهر و جرم – شماره ششم – ( مشارکت )

 

مطالب مشابه

اشتراک گذاری این مطلب ایمیل لینکدین تویتر گوگل پلاس فیسبوک

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.