شهرت

دروازه واژه ها - شهرت

دروازه واژه ها ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

مریم جعفری* واژه ها

IMG_0538

روزهای نیمۀ دوم سال، با تاریکی‌ زودهنگام هوا گره می‌خورند و حیات شبانۀ شهر هم متأثر از تاریکی هوا، کم‌رنگ‌تر می‌شود. اما امسال، برنامه‌‌ای از نگاشت نور و رنگ و صدا بر پیکر نماد تهران، فرصتی را برای حضور پرشور شهروندان در میدانی ایجاد کرد که گذر از آن شاید از  سر اجبار و معمولاً همراه با ترس باشد.

گروهی از مردم که پیش از این شاید حاضر نبودند ثانیه‌‌ای در میدان آزادی توقف کنند، در ضلع غربی برج، آن هم در تاریکی شب، با وجود اینکه میزبان چندان هم حالش خوب نبود و در دست تعمیر بود کنار هم جمع ‌شدند و از دیدن رقص نور و رنگ به وجد ‌آمدند. مردمی که هر بار از این میدان عبور می‌کردند، با دیدن اتفاقاتی که پیرامون آن می‌گذرد، شاید این فکر از خاطرشان می‌گذشت که چرا میدان آزادی منحصراً به مکانی برای عبور خودروها تبدیل شده و عابر پیاده مکانی برای مکث در آن ندارد، چرا محوطۀ میدان آزادی، تبدیل به پاتوقی برای گروه معدودی از مردم شده و سهم سایر شهروندان از این محوطه، تنها عبور سریع از آن است، عبوری بی‌توقف از نمادی از تهران که در همۀ زمان‌ها، شاهد و ناظر بزرگترین رویدادهای سیاسی و اجتماعی کشور بوده است.

در این برنامه فیلیپ گایست، هنرمند آلمانی، به دعوت سفارت آلمان برج آزادی را به شیوه‌‌ای هنری نورپردازی کرد. برنامه‌ای با عنوان «دروازۀ واژه‌‌ها»، که از روز شنبه ۱۱ مهرماه مصادف با ۳ اکتبر، سالروز اتحاد ملی آلمان آغاز شد و به مدت سه شب ادامه داشت. این هنرمند آلمانی پیش از این برنامۀ مشابهی را درکشور‌هایی نظیر آلمان و برزیل هم برعهده داشته است. دراین برنامه، گایست واژه‌هایی نظیر «صلح»، «عشق» و  «آزادی» را به سه زبان انگلیسی، آلمانی و فارسی بر پیکر برج تصویر کرد و مردمی هم که برای تماشای برنامه آمده بودند، مشغول بازی با سایه‌های خود بر طرح‌های حاصل از نور بودند و با تصاویر ایجاد شده عکس می‌گرفتند.

* دانشجوی کارشناسی شهرسازی دانشگاه تهران

نشریه شهرت – درباره ی شهر – شماره پنجم – شهر و جنگ – ( واژه ها )

مطالب مشابه

اشتراک گذاری این مطلب ایمیل لینکدین تویتر گوگل پلاس فیسبوک

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.