شهرت

دایی جان حواسمان بود - خانه اتحادیه - شهرت

دایی جان حواسمان بود – خانه اتحادیه ۱۵ فروردین ۱۳۹۵

یاسمین خوشپور *

کمیتۀ مردم‌نهاد «پیگیری حفاظت از خانه‌های تاریخی تهران» یکی از نهادهای مردمیِ تهران است، که تا کنون موفقیت‌های متعددی در زمینۀ احیا و حفاظت از بناهای تاریخی تهران داشته. این مجموعه با هدف صیانت از خانه‌های تاریخی پایتخت در اسفندماه سال ۱۳۹۰ تشکیل شده است.

تازه‌ترین اتفاقی که با پیگیری این گروه رخ داده، خریداری خانۀ اتحادیه توسط سازمان زیباسازی شهرداری تهران است. خانه و باغ اتحادیه، معروف به خانۀ دایی‌جان ناپلئون، که در اصل منزل صدراعظم سه پادشاه قاجار بوده است و در دهۀ۵۰ لوکیشن سریال معروف «دایی‌جان ناپلئون» ساختۀ ناصر تقوایی، در تاریخ ۲۶ مهرماه ۱۳۹۴ توسط سازمان زیباسازی شهرداری تهران با هدف استفاده‌های فرهنگی و هنری به صورت کامل تملک شد. طی سال‌های اخیر، تعداد زیاد وراث برای خانۀ دائی‌جان ناپلئون دردسرساز شده بود، چون کسی حاضر به فروش سهم خود نبود. همین موجب شده بود تا این بنا رو به زوال حرکت کند. سجاد عسگری، مدیر کمیتۀ مردم‌نهاد پیگیری حفاظت از خانه‌های تاریخی تهران به «شهرت» می‌گوید : «ما از سال ۸۴ تا کنون مراحل زیادی را پشت سر گذاشته‌ایم. پس از گزارش یکی از روزنامه‌ها در سال ۸۴، خانۀ دایی‌جان ناپلئون از دل تاریخ بیرون آمد و بعد در سال ۹۲، آقای طلایی قول تصویب مصوبۀ تملک خانۀ اتحادیه توسط شهرداری تهران را در شورای اسلامی شهر تهران دادند».

همچنین با وجود آنکه تلاش‌ها برای خرید خانۀ اتحادیه به ثمر نشسته، هنوز نگرانی‌ها برای این خانه ادامه دارد. سجاد عسگری می‌گوید: «ما تا الآن اقدامات فراوانی کرده‌ایم، اما مراحل هنوز تمام نشده و ادامه دارند. بحث جدید بر سر دو مورد مرمت و کاربری این بناست، که این بار نیز افراد زیادی چشم طمع دوخته‌اند که به بهانۀ مرمت و یا تعیین و تغییر کاربری این خانه، به راحتی آن را به دست آورند».

با این که شنیدن خبرِ خرید خانۀ اتحادیه، امید را در دل دوست‌داران میراث فرهنگی زنده کرده است، هنوز بناهای زیادی هستند که در کوچه‌پس‌کوچه‌های تهران غبار فراموشی بر روی آنها نشسته است و نهادهای متولی میراث فرهنگی و شهرداری، هنوز اقدامی برای خرید و حفظ آنها نکرده‌اند. مثل خانۀ بوذرجمهری، خانۀ آیت‌الله بهبهانی، خانۀ حسام‌لشگر، خانۀ عامری‌ها، خانۀ کلانتری، خانۀ معین‌التجار بوشهری و … .

* ذانشجوی کارشناسی شهرسازی دانشگاه تهران

خانه اتحادیه

نشریه شهرت – شماره پنجم – شهر و جنگ – ( خانه اتحادیه )

مطالب مشابه

اشتراک گذاری این مطلب ایمیل لینکدین تویتر گوگل پلاس فیسبوک

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.