شهرت

حراج آخر پاییز - شهرت

حراج آخر پاییز ۱۳ فروردین ۱۳۹۵

 هادی صدری*

ارزان شد!

خوشحال نشوید، گوشت و مرغ و لبنیات ارزان نشده است.

«مرگ» است که ارزان شده است، «مرگِ درختان». به قیمت چند متر ملک تجاری و مسکونی. یا شاید هم به قیمت ساختن چندین کافۀ روشن‌فکری تا در آن بتوانیم نوشته‌های این‌چنینمان را بنویسیم.

چندین ماه پیش، نیمۀ بهمن‌ماه ۹۳ بود که خبرِ خوشی شد تیتر اول خبرگزاری‌ها: «هم‌زمان با آغاز نهضت کاشت دوهزار اصله درختِ ده تا پانزده ساله در مسیر خیابان ولیعصر، اعضای شورای شهر، بعد از ده سال، جریمۀ قطعِ درختان را به‌طور میانگین چهار برابر نسبت به سال ۹۳ افزایش دادند». علاوه بر آن، رئیس شورای شهر هم پیشنهاد داد که «افزایش جریمۀ قطع درختان، باید همگام با نرخ تورمِ اعلام شده توسط بانک مرکزی افزایش یابد.» به این صورت، زمانی‌که در اثر تورم، قیمتِ کالاها بالاتر می‌رفت، جریمۀ قطع درختان هم گران‌تر می‌شد. آن‌زمان شاید برای اولین بار بود که می‌توانستیم برای مدتی بدبینی را کنار بگذاریم و از «افزایش تورم» حتی خوشحال شویم.

اما امیدوار نشوید. به نفَسی پاک و بیشتر شنیده‌شدن صدای پرندگان روی درختان شهر و تصاویر این چنینی، امیدی نداشته باشید.

نُه ماه بیشتر نمی‌گذرد که در ۱۱ آبان ۹۴، اعضای محترم شورای شهر و شهرداری درمی‌یابند که حامل کودکی بی‌بصیرت بوده‌اند و تصمیم به سقط آن می‌گیرند.

«نرخ جریمۀ قطع درختان، نصف می‌شود»

بگذریم از اینکه معلوم نیست استدلالِ «افزایشِ جریمه، مردم را از صرافت قطع درختان می‌اندازد» از کجا و چطور آمده. هرچه بود، حکم نان جو را داشت، لااقل سر و شکلی از «حمایت از حیات درختان» را داشت. اما الآن نمی‌دانم که دقیقاً باید به چه چیز اعتراض کرد و پشت این خبر، چه استدلالی می‌تواند نهفته باشد. نمی‌دانم که اعضای شورای شهر فکر می‌کنند که آن‌زمان تند رفته بودند و حالا باید جبران کنند، یا اینکه بسازوبفروش‌ها را این‌قدر آینده‌نگر می‌دانند و خیال می‌کنند که آنها به جای درختانی که در ازای ساخت‌وسازهایشان قطع می‌کنند، نهال‌های جایگزینی می‌کارند. هر چند که نهال‌های ده_ پانزده‌ساله هم جای درختان کهن‌سال را نمی‌گیرند.

القصه، نفس پاک که گران است، عوضش «قتل»ِ بانی‌اش ارزان شد.

*دانشجوی کارشناسی طراحی صنعتی دانشگاه تهران

نشریه شهرت – درباره ی شهر – شهر و جنگ – ( حراج آخر پاییز )

مطالب مشابه

اشتراک گذاری این مطلب ایمیل لینکدین تویتر گوگل پلاس فیسبوک

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.