شهرت

از یاد رفتگان - شهرت

از یاد رفتگان ۱۳ فروردین ۱۳۹۵

از یاد رفتگان

*گلاره مرادی

مهر و آبان امسال، پی‌درپی خبرهای غم‌انگیزی از تخریب شدن ساختمان‌های مهم تهران، در خبرگزاری‌های مختلف منتشر می‌شد. در ۲۵ مهر ۹۴، بخشی از سازۀ فلزی بالای صحنۀ تالار اصلی تئاتر شهر، به‌دلیل فرسودگی مهارکننده‌های آن، از جا کنده شد. ۱۱ آبان ۹۴، بخشی از سقف خارجی برج آزادی، با بارش باران و نشتی لوله‌های آب آن، فروریخت.

ساختمان‌هایی مثل برج آزادی و تئاتر شهر، جدا از اینکه به لحاظ معماری، ساختمان‌های ارزشمندی به حساب می‌آیند، جایگاه ویژه‌ای هم در شهر دارند. نمادهای تهران‌اند. تهران، با آن‌هاست که تهران شده است. بخشی از تاریخ شهر را ـ به واسطۀ اتفاقاتی که در مدت حیاتِ نسبتاً طولانیشان دیده‌اند ـ یدک می‌کشند و هر روزی که می‌گذرد، قدیمی‌تر می‌شوند و بیشتر نیازمند مرمت و مراقبت و رسیدگی. مثل آدم‌هایی که پیر می‌شوند و به توجه و مراقبت بیشتری احتیاج پیدا می‌کنند.

اما ما با آن‎ها چه می‌کنیم؟ معمولاً آنقدر صبر می‌کنیم و اقدامی نمی‌کنیم تا بالاخره خودبه‌خود تخریب شوند. آن وقت تازه به این فکر می‌افتیم که چرا تا به حال به فکر آنها نبوده‌ایم. حالا هم آنقدر تعداد چنین خبرهایی زیاد شده که دیگر انگار مفهومی ندارند. انگار که تأثیرشان را از دست داده باشند.

برای مثال، فرض کنید که روزی ناگهان صدای بوقِ عجیب و کش‌داری در شهر آغاز شود و تمام نشود. صدایی که در همۀ خیابان‌ها و کوچه‌ها و خانه‌ها بپیچد و آزارمان دهد. صدایی که سروصدای روزانۀ زندگیمان را مختل کرده باشد. حالا تصور کنید که روزها و ماه‌ها بگذرد و آن صدا هنوز هم وجود داشته باشد. گمان می‌کنم که به آن عادت کنیم و دیگر آن را نشنویم. شاید هم از جایی به بعد انتخاب کنیم که نشنویم. از نظر من، حکایت شنیدن پی‌درپی این‌طور خبرها هم همین است. این روزها، آنقدر هر روز خبر تخریب فلان ساختمان و فروریختن سقف فلان خانۀ تاریخی و … را در جاهای مختلف دیده‌ایم و شنیده‌ایم که اگر سابقاً با شنیدن آنها به هم می‌ریختیم و در هر جمعی که می‌نشستیم، حرفش را می‌زدیم و جویای علتش می‌شدیم، الآن طوری با آن‌ها رفتار می‌کنیم که انگار بخشی از روزمان است و قرار بوده که اتفاق بیفتد. «تکرار» می‌تواند فاجعه‌بارترین وقایع را بی‌معنی کند. چنانکه دربارۀ خراب شدن نمادهای تهران چنین شده است.

*دانشجوی کارشناسی شهرسازی دانشگاه تهران

مطالب مشابه

اشتراک گذاری این مطلب ایمیل لینکدین تویتر گوگل پلاس فیسبوک

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.