شهرت

بارانی از چترهای رنگی - شهرت

بارانی از چترهای رنگی ۴ بهمن ۱۳۹۴

نیکو حبیبی رضائی*

اگر چند وقت اخیر گذرتان به میدان انقلاب افتاده باشد و کمی در آن محدوده وقت گذرانده باشید، حتماً زمزمه‌هایی راجع به «چترهایی که در هوا معلق‌اند» شنیده‌اید. چترهای رنگی

از میدان انقلاب به سمت خیابان جمال‌زاده که بروید به کوچه‌ای به نام «مهناز» خواهید رسید. وقتی  وارد کوچه می‌شوید تصویری که جلوی چشم شماست، شبیه هیچ‌کدام از خیابان‌هایی که تا به حال در تهران دیده‌اید نیست. چراکه این کوچه برای حرکت ماشین داخلش جایی ندارد و نیز طرحی شبیه به خیابان شانزه‌لیزۀ پاریس دارد، اما باریک‌تر از آن و با کف‌پوش سنگ و چراغ‌هایی با ارتفاع تقریبی۱۰ متر و شبیه فانوس. در دو طرفش هم کتاب‌فروشی‌هایی با دکورهایی شلوغ و پر از کتاب وجود دارد، که در دل هیاهوی میدان انقلاب، چندان به چشم نمی‎آید.

 در کنار همۀ این ویژگی‌ها، این روزها که به آنجا بروید و گردنتان را کمی به بالا متمایل کنید، تصویری شبیه به صحنه‌های کارتون «آلیس در سرزمین عجایب» جلوی چشمانتان خواهد بود. چترهایی که در آسمان آن معلق ایستاده‌اند و بارانی از رنگ به راه انداخته‌اند.

چترهای رنگی

اتفاقی که از اوائل پائیز امسال در این کوچه رخ داده است، با این توضیح که «کوچه‌های دلگیر تجاری به محلی خوش‌آیند برای وقت‌گذراندن تبدیل شوند». جمله را یکی از کارگران «سازمان زیباسازی شهرداری منطقۀ ۶» برای توصیف این اتفاق می‌گوید. طرحی که علاوه بر زیباسازی معبر، از تابش مستقیم نور خورشید بر عابرین پیاده جلوگیری می‌کند.

این چترها صبح‌ها بسته‌اند و هرچه به ظهر نزدیک‌تر می‌شویم چترها یک‌یک برای جلوگیری از نور خورشید باز می‌شوند و نزدیک‌های غروب که به آنجا بروید، بهترین وضعیت نور و رنگ را ایجاد می‌کنند، برای عکس گرفتن.

از وقتی‌که این خیابان به این شکل درآمده، چندباری به آنجا رفته‎ام. قشنگ‌ترین منظره‌ای که با آن روبه‎رو شده‌ام یک شب بارانی بود که نور در باریکه‌های آب از بین چترها به پایین می‌ریخت و می‌رقصید و مسیری از باریکه‌های آبِ سرازیر از بالای سرم را، که به خاطر چترها رنگ و وارنگ شده بودند، می‌دیدم.

*دانشجوی کارشناسی شهرسازی دانشگاه تهران

چترهای رنگی

شهر و جنگ – شماره پنجم – درباره ی شهر – شهرت – ( چترهای رنگی )

مطالب مشابه

اشتراک گذاری این مطلب ایمیل لینکدین تویتر گوگل پلاس فیسبوک

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.