شهرت

آسمان به ندرت آبی - شهرت

آسمان به ندرت آبی ۹ خرداد ۱۳۹۵

پریسا بزاز رویداد آسمان آبی زمین پاک

میلاد شاهی اردکانی *

«تو این جامعه، بین این مردم، یه حقیقت رو هرچی بیشتر فریاد بزنی انگار بیشتر سانسورش کردی، تو این‌جور جوامع اگر خواستی مردم چیزی رو فراموش کنن، اگر خواستی حقیقتی رو نادیده بگیرن، اگر خواستی کلمه‌ای براشون بی‌معنی بشه، اون واژه رو از همۀ تریبون‌ها فریاد بزن. شعار بده، خیابون‌ها و میدون‌ها رو بر اساس اون شعار نام‌گذاری کن، حتی می‌تونی یک روز در سال رو به اسمش اختصاص بدی، اون وقته که هیچ‌کس، به حقیقتِ اون واژه فکر نخواهد کرد. حالا تو هستی و جامعه‌ای که چیزی رو نفهمیده، اما شعار داده، گلو ترکونده ولی مونده که چطور باید ازش پاسداری کنه.»

این بخشی از پیامی بود که کانال تلگرامی «بیدارباش» از قول استاد سیدحسن آقامیری در ایام عید و هم‌زمان با روز مادر منتشر کرد. در ایامی که می‌شد یک تغییر اساسی را در ترکیب رنگ‌های موجود در پایتخت احساس کرد: تغییر رنگ خلاقانه و مبتکرانۀ دیوارهای کارگاه‌های ساختمانی از «نارنجی‌ـ مشکی» به «سفید‌ـ آبی». ترکیب رنگی که با این دو کلیدواژه همراه شده: «آسمانِ آبی، زمینِ پاک». که لابد بناست که به شهروندان تهرانی نقشِ مهم و پررنگِ ساخت‌و‌سازهای روزانۀ شهر تهران را در تحقق این امر بقبولاند. امری که به قول آقای شهردار، نه صرفاً یک شعار که یک کارِ دقیقِ علمی است. اقدامی تأمل‌برانگیز که به موجبِ آن، اصلی‌ترین مسببانِ آلودگی هوا و تغییر چهرۀ شهر تهران نه‌تنها اتهامی را متوجه خود نمی‌بینند، بلکه جامۀ بی‌گناهان و پاکان را هم بر تنشان می‌کنند.

اما انگیزۀ شهرداری از چنین تغییری چه بوده است؟ شاید در آستانۀ سال نویی، خواسته‌اند باب شوخی را با شهروندان تهرانی باز کنند و اندکی سربه‌سرِ آنها بگذارند. و یا اینکه بار دیگر شهرداری خواسته ثابت کند که تهی کردنِ واژه‌ها از معانی را خوب بلد است و همان‌طور که در پیام ابتدا هم اشاره شد، خم‌وچمِ کار دستش آمده است. به طوری که می‌تواند این چنین بی‌شرمانه شعار هوای پاک سردهد و از آسمانی که حالا دیگر به ندرت آبی است بگوید و داغش را بر دل شهروندان بگذارد و کوچک‌ترین ابایی هم نداشته باشد. راستش از این تغییر رنگ اینگونه برمی‌آید: شهرداری روبه‌روی مردم ایستاده و آنان را ریشخند می‌زند.

* دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت شهری دانشگاه تهران

شهرت – درباره ی شهر – شماره هفتم – شهر و مهاجرت – ( آسمان )

مطالب مشابه

اشتراک گذاری این مطلب ایمیل لینکدین تویتر گوگل پلاس فیسبوک

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.